Umożliwienie wykonywania zawodu lekarza w przypadku uzyskania kwalifikacji poza państwami UE – COVID-19
Jedną z najistotniejszych zmian dokonanych na podstawie wskazanej ustawy jest nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i dentysty („Ustawa”). Wskazana zmiana ma na celu ułatwienie podjęcie wykonywania zawodu na terytorium Polski lekarzom, którzy kwalifikacje zawodowe zdobyli w krajach niebędących członkami Unii Europejskiej. Analizowane przepisy stanowią istotną modyfikację dotychczasowych zasad przyznawania prawa do wykonywania zawodu i mogą ułatwić cudzoziemcom rozpoczęcie praktyki medycznej na terytorium Polski.
Przesłanki uzyskania zgody
Zgodnie z nowowprowadzonym art. 7 ust. 2a Ustawy osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium Unii Europejskiej można wyrazić zgodę na wykonywanie zawodu lekarza (albo lekarza dentysty) oraz przyznać prawo wykonywania zawodu lekarza na określony:
- zakres czynności zawodowych;
- czas;
- miejsce zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą.
O wyrażenie stosownej zgody ubiegać może się osoba, która:
- złożyła oświadczenie, że wykazuje znajomość języka polskiego wystarczającą do wykonywania powierzonego mu zakresu czynności zawodowych;
- uzyskała zaświadczenie od podmiotu wykonującego działalność leczniczą zawierające deklarację określającą wykaz komórek organizacyjnych zakładu leczniczego i czas planowanego zatrudnienia ze wskazaniem zakresu realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnego z posiadanym tytułem specjalisty w określonej dziedzinie medycyny,
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza albo lekarza dentysty;
- wykazuje nienaganną postawę etyczną;
- uzyskała prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe jako lekarz specjalista w danej dziedzinie, uzyskane w okresie pięciu lat bezpośrednio poprzedzających uzyskanie zaświadczenia (o którym mowa w punkcie 2 powyżej);
- posiada dyplom lekarza, lekarza dentysty oraz dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty, wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, jeżeli dyplom lub jego duplikat jest zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie szkolnictwa wyższego wydano ten dyplom, albo na dyplomie lub jego duplikacie umieszczono albo dołączono do dokumentu apostille (jeżeli jest to możliwe);
- odbyła szkolenie specjalizacyjne odpowiadające w istotnych elementach merytorycznych programowi szkolenia specjalizacyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Podmiot uprawniony oraz ograniczenia wykonywania zawodu
Zgoda na wykonywanie zawodu lekarza w omawianym trybie jest wydawana przez ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie opinii sporządzonej przez konsultanta krajowego we właściwej dziedzinie medycyny. Wskazana decyzja ministra jest także podstawą przyznania przez właściwą okręgową radę lekarską prawa wykonywania zawodu ubiegającej się osobie, na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce jego wykonywania.
Należy również pamiętać, że lekarz, który uzyska wyżej omówioną zgodę ministra, wykonuje świadczenia zdrowotne przez okres 1 roku pod nadzorem opiekuna będącego lekarzem posiadającym specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, a w toku obowiązywania decyzji lekarz nie może na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wykonywać zawodu poza podmiotem leczniczym, z którym zawarł umowę (art. 7 ust. 2g i 2i Ustawy).
Prawo do wykonywania zawodu w analizowanym trybie nie może być również wydane na okres dłuższy niż pięć lat i nie może zostać przedłużone lub wydane ponownie (art. 7 ust. 2k Ustawy).
Podsumowanie
Omawiana nowelizacja Ustawy (wbrew krzykliwym nagłówkom medialnym) nie stanowi automatycznego i bezwarunkowego przyzwolenia na wykonywanie zawodu lekarza przez każdą osobę, która zdobyła kwalifikacje w krajach niebędących członkami UE. Proces uzyskiwania uprawnień w dalszym ciągu pozostaje procesem skomplikowanym. Wymaga także dopełnienia szeregu formalności, a samo prawo do wykonywania zawodu ma charakter tymczasowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że omawiana nowelizacja może (doraźnie) znacząco ułatwić cudzoziemcom podejmowanie praktyki lekarskiej w Polsce i znacznie przyspieszyć tenże proces.
W przypadku Państwa pytań dotyczących omawianego tematu, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego z Kancelarią.
Niniejszy artykuł jest również dostępny w rosyjskiej wersji językowej.